CV BANK

CV BANK

CV BANK (KARİYER PLANLAMA VE DANIŞMA HİZMETİ) Gaziemir Belediyesi işsizlik sorununun çözümüne katkı amacıyla CV Bank adı verilen bir projeyi hazırladı. İşsizlerle ile işveren arasında bir köprü olmayı amaçlayan sistem, İŞKUR’la yapılan bir protokol sonrasında hazırlanan özel bir bilgisayar programıyla hayata geçirildi. İŞKUR hizmet noktası olan Gaziemir Belediyesi, CV Bank sayesinde firma, işletme ve holdinglerin insan kaynakları müdürleri ile protokol yaparak, personel ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. İşaret dili eğitimi alan personelin de yer aldığı birimde oluşturulan veri bankasında, mühendisinden öğretmenine, kasiyerinden hemşiresine, satış elemanından sekreterine kadar, vasıflı ya da vasıfsız binlerce kişi, yeteneklerine ve mesleklerine uygun pozisyonlarda işe yerleştirildi.

Kısa sürede iş arayanlarla, işçi arayan işletmelerin buluşma noktası haline gelen CV Bank, uluslararası alanda faaliyet gösteren çokuluslu şirketlerin ve holdinglerin bile dikkatini çekiyor. Yerli ve yabancı firmaların personel ihtiyacını gideren CV Bank, aralarında uçak parçaları üreten Almanya merkezli PFW Havacılık Sanayi Dış Tic. Ltd. Şirketi, Bakioğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren Enternasyonal Gravür A.Ş. ve Vestel gibi dev firmalara personel alınmasını sağladı.    

İŞKUR hizmet noktası özelliğine sahip olan CV Bank, bu kapsamda vatandaşlara İŞKUR kaydı açma, kayıt güncelleme, işsizlik ödeneğine başvurma hizmetleri sunuyor. İşverenlerin İŞKUR kaydını oluşturmasına, ilan açmalarına yardımcı olunuyor. Tek başvuruyla yüzlerce firmaya başvuru yapma kolaylığı getiren sistemin 7 yıllık süreçte ilçe nüfusunun neredeyse yüzde 5’ini işe kavuşturmuş olması ne kadar önemli bir işlevi yerine getirdiğini gösteriyor.

İŞKUR’dan ayrı özel bir yazılımın kullanıldığı sistemde işsizlik ödeneği başvurusu da yapılıyor. Firmaların personel taleplerine görev kaydı bulunanlara SMS ile çağrı yapan birim aynı zamanda sosyal medyayı da aktif olarak kullanıyor. İş başvurusundaki belgelerin hazırlanmasında yardımcı olunan vatandaşlar gerektiğinde belediyenin imkanlarıyla iş görüşmesine götürülüyor. Birim çalışanları düzenli olarak bölgedeki firma ve fabrikaları ziyaret ederek sisteme kayıt edilmiş olan vatandaşların istihdamı için olanak yaratmaya çalışıyor.