Atatürk İmzası
"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir"

Geri Dönüşüm

Yarınlar çöpe gitmesin

Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak için çalışan Gaziemir Belediyesi, İzmir?de geri kazanımla ilgili projeyi hayata geçiren ?ilk ilçe belediyesi? oldu. Cam, plastik, kağıt, karton ve metaller Gaziemir?de artık çöpe değil kumbaralara atılıyorKağıt, karton, plastik,cam ve metal ambalaj atıkları ile geri dönüştürülebilir her tür atıkGaziemir’de evsel atıklardan ayrı toplanıyor. İzmir’de geri dönüşümle ilgiliprojeyi hayata geçiren ‘ilk ilçe belediyesi’ olan Gaziemir Belediyesi, ÇevreBakanlığı’ndan lisanslı firma ile anlaştı. Proje kapsamında pilot bölge seçilenÖnder Caddesi ile ilk aşamada gelen talepler üzerine Adnan Menderes Havalimanı,Ulaştırma Okulu ve Hava Teknik Okullar Komutanlığı’na; 52 adet geri dönüşümkumbarası konuldu. Lisanslı firma tarafından özel tasarlanan atık kumbaralarından2012 yılı sonuna kadar ilçenin her noktasına konulması hedefleniyor.

Gaziemir Belediyesi ilegeri dönüşüm konusunda anlaşma yapılan lisanslı firmanın işbirliğindeyürütülecek çalışmayla ilgili olarak, Önder Caddesi üzerinde yer alan işyerisahipleri ile esnaf bilgilendirildi. Geri dönüştürülebilir atıkların toplanmasıve değerlendirilmesinin ülke ekonomisi ve çevre korunmasında büyük önemtaşıdığının vurgulandığı çalışmada, projenin nasıl yürüyeceği anlatıldı.

Geri kazanım bir kültürdür
Çevre konusuna özel önemverdiğini vurgulayan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim  Şenol, “Ambalaj atıklarının geridönüştürülebilmesi için kaynağında, çöpten ayrı olarak toplanması ve temiz şekildegeri dönüşüm endüstrisine ulaştırılması gerekiyor. Konut sakinleri, işyerisahipleri, kamu kurum ve kuruluşlarının çalışanları ile öğrencilere yönelikeğitim ve bilgilendirme çalışmalarına başladık. Bağımsız atık toplayıcılarınınsisteme entegre edilmesi, istihdam ve sağlık gibi konularda kendilerini destekolunması da düşünülüyor” dedi.

Geri dönüşümlü malzemekullanımının dünyada bir kültür haline gelmeye başladığını anlatan BaşkanŞenol, “Gaziemirliler geri kazanım projesine sahip çıktı. Çevre konusundabilinçli davranıp, hem alışverişlerimizde geri dönüşümlü ambalajları tercihetmeli, hem de bu ambalajları dönüşüm kumbaralarına atmalıyız” diye konuştu.

Özel tasarlanan atık kumbaralara cam, plastik,kağıt ve karton ve metaller birlikte atılabiliyor. Buradan toplanan geridönüştürülebilir atıklar, günde 20 ton atığın ayrıştırılıp, preslenmesi olanağıbulunan tesise götürülüyor.

Gaziemir’de geri dönüşüm ve atık yönetimi çalışmalarımız kapsamında, ilköğretim okullarına atık yağ bidonları ile pilot bölge seçilen sokaklara cam, plastik ve metal geri dönüşüm konteynerleri dağıtıldı. Ayrıca elektronik eşya geri dönüşümü için Gazikent Mahallesi 80/1 Sokak’a Elektronik Atık Konteyneri’i yerleştirildi.

                          

  

Doğayı korumak sizin elinizde
-Ambalajında geri dönüşümişareti olan ürünleri yeğleyin.
-Cam ambalajın binlerceyıldır geri döndüğünü ve içindeki ürünün camla hiçbir etkileşimde bulunmadığınıbilerek alın.
-Plastik poşet ve yiyecekkapları gibi plastik ürünleri yeniden kullanın.
-Plastik traş bıçağı,çakmak, tükenmez kalem, folyo pişirme kapları gibi tek ya da çok az kullanımlıkürünleri kullanmayı en aza indirin.


Copyright © 2017 Gaziemir Belediyesi


Başkan Halil İbrahim Şenol
HALİL İBRAHİM ŞENOL
BELEDİYE BAŞKANI