Atatürk İmzası
"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir"

Sağlık İşleri

SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2009- 2013 YILI HİZMETLERİMİZ

İletişim Bilgilerimiz
Telefon : 999 0 251 / 1094 - 1087
Müdürlüğümüz, Halkın sağlığı için gerekli faaliyetleri ve hizmetleri planlamak ve yapmaktan, hasta nakil işlemleri, cenaze işlemleri, ilk yardım hizmetleri ve denetim faaliyetlerinden, Belediye'nin Sağlık İşleri Müdürlüğünün idari hizmetlerini yürütmekten, sunulan sağlık hizmetlerini kontrol etmekten sorumludur.

Müdürlüğümüzün 2009 yılından itibaren yürüttüğü çalışmalar şöyledir:

Koruyucu Hekimlik Hizmetlerimiz:
Koruyucu sağlık hizmetlerinde, sosyal belediyecilik anlayışı içinde yürüttüğümüz hizmetleri her yıl geliştirerek devam etmekteyiz. Hedefimiz hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini arttırıp evlerinde konforu yaşatmak, onlara yalnız olmadıklarını hissettirmektir.
Poliklinik Hizmetlerinden İlçemizde yaşayan vatandaşlarımız ve Belediye çalışanı personelimiz yararlanmaktadır. Poliklinik hizmetlerimizden 6866 kişi faydalanmıştır.
Belediye çalışanları kan gurubu bilgilerinden oluşturulan Kan Bankasından; Belediye çalışanlarımız ve vatandaşlarımız yararlanabilmektedir.

2010 yılı Haziran ayı itibari ile Laboratuar bölümü hizmete girmiş olup geniş kapsamlı tahliller yapılmaya başlamıştır. Laboratuarımızda; 17 Parametrede Biyokimyasal Analizler , 20 parametrede  Tam Kan Sayımı , Kan Gurubu Tayini,Tam İdrar Tahlilleri, Gebelik Testleri yapılmaktadır. Laboratuar bölümümüzden vatandaşlarımız ve Belediye personeli yararlanmaktadır.

Evde Bakım Hizmetlerimiz:
2011 yılında başlayan, yaşlı, yatalak, kimsesiz veya bakıma muhtaç bulunan, sosyal yönden zayıf kişilere evde Bakım hizmeti vermekteyiz. Evde Bakım Hizmetimiz, gelen talepler üzerine  2013 yılında araç ve ekip sayısı 3 e çıkarılarak  ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza hemşirelik hizmetleri, kişisel bakım ve ev temizliği yaptırılması, gıda yardımı, psikolojik destek verilmesi ve hastaların talebi doğrultusunda huzurevine yerleştirilmeleri sağlanmaktadır.  Kronik hastalığı yada obez olan hastaların diyetlerinin düzenlenmesi ve ilçemizde yaşayan vatandaşlarımıza Obezite ile mücadele konusunda yardımcı olmak, sağlıklı ve dengeli beslenme bilincini aşılamak amacıyla ekibe bir Diyetisyen dahil edilmiştir. Evde Bakım Hizmetleri çalışmaları kapsamında 8637 kişiye hizmet verilmiştir.

 

Psikolojik Destek ve Danışmanlık Hizmeti:
Evde Bakım Hizmetleri kapsamında yürütülen çalışmalarda ihtiyacı olduğu düşünülen kişilere psikolojik destek vermiştir.
Evlere yapılan ziyaretler ile birimde, çocuk-ergen görüşmeleri yapılmıştır. Yararlı olduğu düşünülen grup seansları yapılmış, aynı problemi olan ve tek başına çözemeyen çocuk-ergenler bir gruba toplanmış(grup üyesi sayısı, en küçük üyenin yaşı kadar) ve grup içinde model alma çalışmaları uygulanmıştır.
Yıl içerisinde ziyaret edilen 16 hasta vefat etmiştir. Sonrasında ailelerinin yas süreci takip edilmiş, gerektiğinde psikiyatri yönlendirmesi yapılmıştır.
5 Alzheimer hastası, Alzheimer Derneği İzmir Şubesi’nin her hafta düzenlediği aktivitelere katılmıştır. Bu aktivitenin amacı, bakım verenlere yalnız olmadıkları hissini verme ve başa çıkma yöntemlerini daha kolay farkına varmalarını sağlamak; başlangıç seviyesinde olan hastaların ise kendilerini kapatmamalarını ve sosyal bir çevre oluşturmalarını sağlamaktır.

Bu güne kadar Psikolojik destek verilen hasta sayısı 1130 kişidir.
Kişisel bakım yapılan hasta sayısı: 1215
Ev temizliği yaptırılan hasta sayısı:129

 

 

Diyetisyen Hizmeti
2012 yılında başlayan diyetisyen hizmeti ile İlçemizde yaşayan vatandaşlarımızın yanlış beslenme alışkanlıklarını saptayıp, yetersiz ve dengesiz beslenmenin yol açtığı sağlık sorunlarına karşı önlemlerin alınması, çeşitli hastalık durumlarındaki birey ve gruplar için hastalık durumlarına uygun diyetlerin planlanması, topluma sağlıklı ve ekonomik beslenme yöntemleri konusunda eğitim verilmesi sağlanmıştır.

 

Anne Eğitimi ve Yeni Doğan Hizmetleri:
Belediyemizin Evde Yeni Doğan, Gebe, Lohusa çalışmalarında sağlıklı, bilinçli anneler ve bebekleri için hizmet verilir. Anne ve baba adayları, hamileler, lohusalar ve bebekler bu kapsamda yer almaktadır.  Evde sağlık hizmetlerinde farkındalığın arttırılması sağlanarak; doğum gerçekleri, hastane dönüşünde bebeğin aileye katılması ile tüm yaşantıları değişen ailenin uyum sürecini kolaylaştırmak, bebeğin beslenmesi, bakımı, uyku düzeni konularında annelerin tedirginlikleri minimuma indirilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda her mahallede normal doğuma teşvik etmek ve aileleri bilinçlendirmek için üç hafta süren Doğum Öncesi Hazırlık kursları düzenlenmektedir.

Ev ziyaretleri, yeni anneye, bebek ile iletişimlerini ev ortamlarında ziyaret ederek yalnız olmadıkları mesajını iletmeyi öngörmektedir.

 

 

 

Evde Bakım Hizmetlerimizden yaralanmak isteyen vatandaşlarımız  Sarnıç koordinasyon merkezinde bulunan  281 22 70-  dahili 2417 veya  Gaziemir Belediyesi 999 0 251-  dahili 1094-1087 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirler.

 

Hasta Nakil Ambulans Hizmeti:

2009 yılında Acil Yardım ambulansı hizmetimiz, 2010 yılından  bu yana Hasta Nakil Ambulans hizmeti   olarak  devam etmektedir. Sağlık Bakanlığınca belirlenen teknik ve tıbbi donanıma sahip olan Hasta Nakil araçlarımız ile verdiğimiz hizmetten 5204 vatandaşımız yararlanmıştır. Hasta Nakil Ambulans hizmetinden yaralanmak için Gaziemir sınırları içinde ikamet etmek ve acil müdahale edilecek bir hastalığın olmaması gerekmektedir.

 

Hasta Nakil Ambulansı Hizmetlerimiz için 216 20 20 no lu telefondan bir gün önce randevu alınması gerekmektedir.

 

Ölüm Raporları: Belediye sınırları içerisinde gerçekleşen ölüm olaylarında, ölüm belgesinin ve mernisinin hekimlerimiz tarafından hazırlanması, hazırlanan belgelerin Nüfus Müdürlüğüne gönderilmesi, cenaze sahiplerine gerekli bilgilerin verilmesi, yol izin belgesinin düzenlenmesi işlemlerinin yapılmasını sağlamak amacı ile Cenaze Hizmetlerimiz 24 saat kesintisiz olarak sürdürülmektedir. Vatandaşlarımızın Belediyemizi araması durumunda doktorlarımız tarafından vefat eden kişi muayene edilerek ölüm raporu düzenlenir, cenaze yakını defin işleri için yönlendirilir.

Copyright © 2017 Gaziemir Belediyesi