Atatürk İmzası
"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir"

Ata Evi

ATA EVİ SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ

Gaziemir’de yaşayan 60 yaş üstü vatandaşların sosyalleşmeleri, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kurulan Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi sayesinde yaşlı vatandaşlar yaşamla yeniden güçlü bağlar kuruyor. Yaşlılar, evlerinden çıkıp sosyalleşmenin ve yeni arkadaşlıklar kurmanın, yeteneklerine göre hobiler geliştirmenin, etkinliklere katılmanın mutluluğunu yaşıyor. Spor odası, kütüphane, dinlenme odası ve çeşitli etkinlik alanlarının bulunduğu merkezde verilen hizmetlerle yaşlı vatandaşların fiziki, sosyolojik ve psikolojik yönden güçlenmeleri sağlanıyor. Ata Evi’nde vatandaşların kişisel beceri ve yeteneklerine göre drama, koro, enstrüman, tiyatro, resim, örgü, yemek, pasta yapımı gibi etkinlikler düzenleniyor. Psikologların da görev yaptığı merkezde üyelerin ruhsal sağlıkları takip ediliyor, sosyal ve psikolojik açıdan destek veriliyor.

Hizmet çıtasını her geçen gün yükselten merkezde, üyelerle 18-30 yaş arası gönüllü gençler bir araya getirilerek hem üyelerin bilgi-birikimlerini gençlere aktarmaları sağlanıyor, hem de kuşaklar arasında köprü kuruluyor. Düzenlenen seminerlerde üyeler birikimleri ile gençlere yol gösteriyor, aktif yaşlanmanın keyfini sürüyor. Gönüllü gençlerin desteği ile kültür gezileri, sinema, tiyatro günleri düzenleniyor.

 

Gaziemir Belediyesi ‘Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’ projesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği "Yaşlı Dostu Kentler Sempozyumu"nda Yaşlı Dostu Kent Teşvik Ödülü’nü almaya hak kazandı.


Ata Evi’ne kayıt koşulları
Hafta içi 09.00-18.00 saatleri arası hizmet veren merkeze Gaziemir’de ikamet eden 60 yaş ve üstü, alzheimer ve demans hastası olmayan vatandaşlar üç aylık üyelik bedeli olan 15 TL’yi ödeyerek üye olabilecek. Bu şartları taşıyan vatandaşlar vesikalık fotoğraf, ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisiyle kayıt yaptırabilecek.

 

Copyright © 2022 Gaziemir Belediyesi