Atatürk İmzası
"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir"

Gaziemir AKM yepyeni yüzüyle hizmette

Gaziemir Belediyesi’nin baştan sona yenileyerek modern ve daha işlevsel bir hale getirdiği Atatürk Kültür Merkezi, Şef Musa Göçmen yönetiminde sahne alan Senforock grubunun muhteşem konseriyle hizmete açıldı.

1998 yılından beri ilçenin kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan Gaziemir Atatürk Kültür Merkezi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Gaziemir Belediyesi’nin projesi kapsamında yenilendi. Uzun yıllardır Gaziemir’de düzenlenen konser, tiyatro, panel gibi etkinliklere ev sahipliği yapan, belediyenin kültür sanat kurslarının düzenlendiği Gaziemir Atatürk Kültür Merkezi, yenilemeyle modern bir görünüme kavuştu. Merkez yeni yüzüyle, Gaziemirli Şef Musa Göçmen yönetiminde sahne alan Senforock konseriyle hizmete açıldı. Belediye Başkanı Halil Arda ile eşi Deniz Arda’nın ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan ve ilçe yöneticileri, İyi Parti Gaziemir İlçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Avukat Ulvi Puğ, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Modern bir kültür merkezi
Atatürk Kültür Merkezi’ni yenileme projesiyle modern ve daha işlevsel bir hale getirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Halil Arda, merkezi engelli yurttaşların kullanımına da uygun hale getirdiklerinin altını çizdi. Çalışmalar kapsamında yapıdaki önemli eksiklikleri giderdiklerini ifade eden Başkan Arda, “İlçemizde düzenlenen kültür sanat etkinliklerine 1998 yılından bu yana ev sahipliği yapan Atatürk Kültür Merkezimiz, geçip giden yıllar karşısında çok yıpranmıştı. Kültür merkezimizi günümüz koşullarına uygun hale getirmek İzmir Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla yaptığımız yenileme çalışmasıyla adeta baştan yarattık. Yeni teknoloji kullanılan cihazlarla donattığımız kültür merkezimizde, sanatçıları ve sanatseverleri bundan böyle daha modern ve işlevsel bir salonda ağırlayacağız. Merkezimize kurduğumuz asansör ve engelli yurttaşlarımızın sahneye çıkmalarını kolaylaştıracak özel asansör sistemiyle engelsiz bir kültür merkezi yarattık. 10 ay gibi bir sürede baştan aşağıya yenilediğimiz kültür merkezimizi Gaziemir’de yetişmiş değerli sanatçımız Şef Musa Göçmen’in yönetimindeki SenfoRock konseri ile açmaktan onur duyuyoruz” diye konuştu.
Şef Musa Göçmen de, yaşamının en unutulmaz gecesini yaşadığını, doğup büyüdüğü topraklarda, Atatürk Kültür Merkezinin açılışında yer almaktan onur duyduğunu belirterek, bu gecenin mimarı Başkan Arda’ya da teşekkür etti.

Yeni teknoloji cihazlar
Kültür merkezinin Nazım Hikmet’in adını taşıyan sahnesi çalışmalar kapsamında yenilendi. Otomatik perde sisteminin kurulduğu sahne, yeni teknoloji kullanılan ses ve ışık sistemleriyle donatıldı. Bugüne kadar birçok ünlü ve amatör sanatçının sahne aldığı kültür merkezinin salonu da günümüz teknolojisiyle yeniden tasarlandı. 360 seyirci kapasiteli salonun koltukları yenileriyle değiştirildi. Salonun duvarları ve tavanı akustiği sağlamak için özel panellerle kaplandı. Kültür merkezinin ses ve ışık odaları da yenilendi.

Engelsiz merkez
Merkezin kulisleri de sanatçıların ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına özel olarak tasarlandı. Merkezin giriş katında yer alan fuaye alanı, etkinliklere ev sahipliği yapabilmesi için modern bir görünüme kavuşturuldu. Binanın fiziki yapısı ve sahnesi de engelli yurttaşların kullanımına uygun hale getirildi. Binanın üst katlarına ulaşımı kolaylaştırmak için asansör sistemi kurulurken, kültür merkezinin sahnesini engelli yurttaşların da kullanabilmeleri için özel asansör sistemi kuruldu.

Yalıtımlı özel derslikler
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği ve her yıl binlerce yurttaşın katıldığı kursların düzenlendiği kültür merkezinin dersliklerinde de tadilat yapıldı. Tüm dersliklerin yenilendiği merkezde, müzik atölyesi ve dans atölyesi de oluşturuldu. Bu atölyelere ses giriş-çıkışını önlemek için özel malzemeyle ses yalıtımı yapıldı. Dış cephesinin iyileştirildiği kültür merkezinin kapı ve pencereleri yenileriyle değiştirildi, tuvaletleri yenilendi. Elektrik tesisatı da yenilenen binaya, yeni ısıtma ve soğutma sistemi kuruldu.


 

 

Tarih: 18-05-22

Haber Fotoğrafları:

Copyright © 2022 Gaziemir Belediyesi