Atatürk İmzası
"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir"

Gaziemir’de çocukların iç dünyasına yolculuk

Gaziemir Belediyesi’nin Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında düzenlediği etkinlikte; ‘başarının özü’ temalı filmi izleyen çocuklar, film gösteriminin ardından duygularını kağıda döktü. Çocukların çizimleri, psikologlar tarafından analiz edilecek, ailelere çocuklarının iç dünyası hakkında bilgi verilecek

 

 

 

 

 

 

Pozitif Yaşam Merkezi’nde hayata geçirdiği özel çalışma ve hizmetlerle çocukların duygusal ve psikolojik yönden gelişmesine destek olan Gaziemir Belediyesi, Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında özel bir etkinlik düzenledi. Sağlık Köyü’nde bulunan Pozitif Yaşam Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe çocuklar ve aileleri yoğun ilgi gösterdi. Etkinlik kapsamında çocuklara önce başarının özü temalı “Ters Yüz” isimli film izletildi. Ailesiyle birlikte başka bir şehre taşınan 11 yaşındaki Riley’nin bu süreçte yaşadıklarını ele alan film; neşe, korku, üzüntü, öfke ve tiksinti gibi duygu kavramlarını çocuk gözüyle ele alıyor. 

Zihinsel ve duygusal gelişim analizi
Çocukların duygusal yönden gelişmesini ve ebeveynlerin, dünyaya çocukların gözünden bakmasını sağlayan filmi izleyen minikler, daha sonra duygularını resim aracılığıyla kâğıda döktü. Pozitif Yaşam Merkezi’nde görev yapan psikologlar, ailenin isteği doğrultusunda bu resimler üzerinden çocukların zihinsel ve duygusal gelişim analizini yapacak. Çocuğunun çizdiği resmin analizini yaptırmak isteyen aileye randevu verilecek ve birebir yapılacak görüşmeyle aileye bilgi verilecek. Psikologlar, çocukların resimlerini; çizimleri kâğıda yerleştirme şekli, sayfayı kullanış biçimi, yer yön şekli, mekân, perspektif, orantı, renkler, resmin içeriği gibi birçok yönden ele alacak. Çizimlerin analizini yapacak uzmanlar; çocukların iç dünyası, neler hissettiği, neler yaşadığı, duyguları, düşünceleri, aileye ve sosyal çevreye bakış açıları hakkında ailelere bilgi verecek.

Tarih: 22-11-19

Haber Fotoğrafları:

Copyright © 2017 Gaziemir Belediyesi